Idrottsglädje på seuracup

19.6 ordnades deltävling ett av den nationella föreningscupen på Skogsvallen. De senaste åren har ÖID föreningarna samarbetat vid genomförandet av deltävlingarna, så även detta år.

IFN hade många deltagare med på hemmaplan och det resulterade i väldigt många poäng, så pass många att IFN nu leder A klassen. Här kan man följa med den nationella tävlingen i realtid. I augusti ordnas deltävling två i Vasa där vi ännu skall tävla om värdefulla poäng men som det ser ut nu får nog föreningens juniorer förbereda sig på att tävla i finalen i Janakkala och sedan fira villavslutningen i Helsingfors på olympiastadion och hejja fram den finska eliten på finnkampen.


IFN vill även tacka Falken, Åsarna, Larsmo och Gamlakarleby IF för gott samarbete!

Resultat

Seuracup deltävling 1 Nykarleby 19.6.2024

F11 60m 1) Julia Alatalo IFDrott 9,22, 2) Ebba Björkskog IFDrott 9,57, 3) Ellie Forsell VasaIS 9,68, 4) Leya Fagerholm LarsmoIF 9,75, 5) Moa Majabacka IFVom 9,92, 6) Livia Frostdahl IFNykn 9,93, 7) Ida Ström LarsmoIF 9,98, 8) Emelie Viitasalo IFÅsar 10,13, 9) Ellah Garneij Sandström IFDrott 10,23, 10) Sara Kozic LarsmoIF 10,30, 11) Moa Forsblom IKFalken 10,46, 12) Sibelle Åström GamlakIF 10,80, 13) Nina Latvala VasaIS 10,95, 14) Liné Björkman IFNykn 11,05, 15) Alva Riska IFFemman 11,25, 16) Emelie Ainasoja IKFalken 11,64
Heat 1 (+1,7) 1) Julia Alatalo IFDrott 9,22, 2) Ebba Björkskog IFDrott 9,57, 3) Livia Frostdahl IFNykn 9,93, 4) Emelie Viitasalo IFÅsar 10,13, 5) Sara Kozic LarsmoIF 10,30, 6) Moa Forsblom IKFalken 10,46, 7) Sibelle Åström GamlakIF 10,80, 8) Nina Latvala VasaIS 10,95. 
Heat 2 (+2,2) 1) Ellie Forsell VasaIS 9,68, 2) Leya Fagerholm LarsmoIF 9,75, 3) Moa Majabacka IFVom 9,92, 4) Ida Ström LarsmoIF 9,98, 5) Ellah Garneij Sandström IFDrott 10,23, 6) Liné Björkman IFNykn 11,05, 7) Alva Riska IFFemman 11,25, 8) Emelie Ainasoja IKFalken 11,64.

F11 1000m 1) Signe Träskelin MalaxIF 3.39,28, 2) Freja Liljekvist LarsmoIF 3.43,73, 3) Agnes Joskitt IFDrott 3.48,27, 4) Amelie Portin IFDrott 3.50,42, 5) Ylva Wikblom IFNykn 4.03,49, 6) Lilja Bodbacka VasaIS 4.03,88, 7) Wenna Björklund IKFalken 4.07,24, 8) Amanda Sarén VasaIS 4.10,20, 9) Molly Pentilä IFVom 4.16,63, 10) Lotta Haikka GamlakIF 4.18,30, 11) Moa Rönnqvist IFNykn 4.32,44, 12) Camilla Brännström IFÅsar 4.40,83
Heat 1 1) Signe Träskelin MalaxIF 3.39,28, 2) Freja Liljekvist LarsmoIF 3.43,73, 3) Ylva Wikblom IFNykn 4.03,49, 4) Lilja Bodbacka VasaIS 4.03,88, 5) Amanda Sarén VasaIS 4.10,20, 6) Moa Rönnqvist IFNykn 4.32,44
Heat 2
 1) Agnes Joskitt IFDrott 3.48,27, 2) Amelie Portin IFDrott 3.50,42, 3) Wenna Björklund IKFalken 4.07,24, 4) Molly Pentilä IFVom 4.16,63, 5) Lotta Haikka GamlakIF 4.18,30, 6) Camilla Brännström IFÅsar 4.40,83.

F11 Längd 1) Neela Kallioinen IFDrott 4,10, 2) Liv Forsblom IKFalken 3,99, 3) Nellie Viitasalo IFÅsar 3,86, 4) Iris Nordmyr IFVom 3,82, 5) Aada Nordlind VasaIS 3,77, 6) Rebecca Lukole IFNykn 3,53, 7) Wilma Svenfelt VasaIS 3,36, 8) Noomi Granholm IFDrott 3,32, 9) Tyra Blomqvist IKFalken 3,14, 10) Ronja Thylin LarsmoIF 2,95, 11) Mia Salin IFNykn 2,84, 12) Tilde Häggblom GamlakIF 2,77, 13) Mathilda Winberg IFFemman 2,63.

F11 Diskus 1) Nova Wärnman IFDrott 16,68, 2) Linnéa Hagman VasaIS 16,65, 3) Ingrid Bertils IFVom 14,23, 4) Agnes Finell IKFalken 13,40, 5) Blanka Ahlskog IFÅsar 13,39, 6) Lo Nordberg IFDrott 12,50, 7) Alvina Nylund IFNykn 12,45, 8) Linnea Ek IKFalken 11,52, 9) Céline Isaksson IFNykn 11,38, 10) Louise Cederberg IFFemman 8,86, 11) Julia Edsvik IFFemman 7,92, Sigrid Kultalahti IKFalken NM.

F11 4x50m Stafett 1) IF Drott 1 IFDrott 31,71, 2) Larsmo IF LarsmoIF 32,56, 3) VIS VasaIS 32,62, 4) IF VOM IFVom 32,89, 5) IK Falken 1 IKFalken 33,08, 6) IF Nykarlebynejden IFNykn 35,14, 7) IF Åsarna IFÅsar 36,08, 8) IF Femman IFFemman 40,51, IF Drott 2 IFDrott DQ
Heat 1 1) IF Drott 1 (Julia Alatalo, Lo Nordberg, Amelie Portin, Ebba Björkskog) 31,71, 2) Larsmo IF (Sara Kozic, Ida Ström, Freja Liljekvist, Leya Fagerholm) 32,56, 3) IF VOM (Iris Nordmyr, Moa Majabacka, Molly Pentilä, Meliina Hermans) 32,89, 4) IK Falken 1 (Tyra Blomqvist, Liv Forsblom, Wenna Björklund, Moa Forsblom) 33,08, 5) IF Åsarna (Nellie Viitasalo, Camilla Brännström, Emelie Viitasalo, Blanka Ahlskog) 36,08. Heat 2 1) VIS (Ellie Forsell, Aada Nordlind, Linnéa Hagman, Wilma Svenfelt) 32,62, 2) IF Nykarlebynejden (Liné Björkman, Moa Rönnqvist, Alvina Nylund, Ylva Wikblom) 35,14, 3) IF Femman (Julia Edsvik, Mathilda Winberg, Louise Cederberg, Alva Riska) 40,51, IF Drott 2 (Neela Kallioinen, Nova Wärnman, Agnes Joskitt, Noomi Granholm) DQ

P11 60m 1) Alvin Halmesmäki IFDrott 9,40, 2) Vincent Riska IFFemman 9,89, 3) Melvin Häggblom IFNykn 9,91, 4) Linus Strandvall IKFalken 9,92, 5) Samuel Myllymäki IFNykn 10,02, 6) Edwin Bergman IFVom 10,17, 7) Joel Manderbacka IFÅsar 10,25, 8) Mateo Sundberg GamlakIF 10,63, 9) Theodor Wiklund GamlakIF 11,07, 10) Einar Tunis VasaIS 11,25
Heat 1 (+0,7) 1) Alvin Halmesmäki IFDrott 9,40, 2) Vincent Riska IFFemman 9,89, 3) Melvin Häggblom IFNykn 9,91, 4) Linus Strandvall IKFalken 9,92, 5) Joel Manderbacka IFÅsar 10,25, 6) Theodor Wiklund GamlakIF 11,07. Heat 2 (+0,5) 1) Samuel Myllymäki IFNykn 10,02, 2) Edwin Bergman IFVom 10,17, 3) Mateo Sundberg GamlakIF 10,63, 4) Einar Tunis VasaIS 11,25

P11 1000m 1) Lukas Storbjörk IKFalken 3.36,84, 2) Ismael Salo IKFalken 3.40,73, 3) Tim Sandnabba IFNykn 3.43,50, 4) Emil Skogvik IFÅsar 3.46,66, 5) Milton Pihlajamäki IFDrott 3.48,08, 6) Eliot Sundberg GamlakIF 3.50,61, 7) Alvin Salo IKFalken 3.54,00, 8) Wilmer Åbacka IKFalken 3.55,61, 9) William Finskas IFFemman 4.06,20, 10) Alexander Grannas VasaIS 4.06,43, 11) Adrian Eklund IFVom 4.07,14
Heat 1 1) Ismael Salo IKFalken 3.40,73, 2) Tim Sandnabba IFNykn 3.43,50, 3) Emil Skogvik IFÅsar 3.46,66, 4) Eliot Sundberg GamlakIF 3.50,61, 5) Alvin Salo IKFalken 3.54,00, 6) Adrian Eklund IFVom 4.07,14. Heat 2 1) Lukas Storbjörk IKFalken 3.36,84, 2) Milton Pihlajamäki IFDrott 3.48,08, 3) Wilmer Åbacka IKFalken 3.55,61, 4) William Finskas IFFemman 4.06,20, 5) Alexander Grannas VasaIS 4.06,43.

P11 Längd 1) Casper Forsell VasaIS 3,75, 2) Jacob Vidjeskog IKFalken 3,71, 3) Colin Laitala IFNykn 3,67, 4) Elis Häggblom GamlakIF 3,35, 5) Rasmus Rönngård IKFalken 3,32, 6) Erik Emaus IFFemman 3,28, 7) Melwin Pihlajamäki IFDrott 3,16, 8) Mikkel Lundström IFVom 3,15, 9) Måns Abbors IFÅsar 2,87.

P11 Diskus 1) Marius Sjöblom IKFalken 19,82, 2) Jeremias Eklund IFNykn 19,62, 3) Jonas Krooks VasaIS 18,78, 4) Casper Sandin IFNykn 16,45, 5) Albin Julin IFVom 11,56, 6) Cazper Snellman IFDrott 10,20, 7) Elliot Granfors IKFalken 10,11, 8) Niklas Brännström IFÅsar 10,05, 9) Alexander Riippa IFFemman 5,50.

P11 4x50m Stafett 1) IK Falken 1 IKFalken 32,33, 2) IF Drott IFDrott 32,94, 3) IF Nykarlebynejden IFNykn 33,12, 4) GIF GamlakIF 33,28, 5) IK Falken 2 IKFalken 34,56, 6) IF VOM IFVom 36,13, 7) IF Femman IFFemman 36,63, 8) IF Åsarna IFÅsar 37,02, 9) VIS VasaIS 37,19
Heat 1 1) IF Nykarlebynejden (Tim Sandnabba, Samuel Myllymäki, Colin Laitala, Melvin Häggblom) 33,12, 2) GIF (Elis Häggblom, Eliot Sundberg, Mateo Sundberg, Theodor Wiklund) 33,28, 3) IK Falken 2 (Marius Sjöblom, Alvin Salo, Wilmer Åbacka, Ismael Salo) 34,56, 4) VIS (Casper Forsell, Jonas Krooks, Alexander Grannas, Einar Tunis) 37,19. Heat 2 1) IK Falken 1 (Linus Strandvall, Melvin Hjulfors, Jacob Vidjeskog, Lukas Storbjörk) 32,33, 2) IF Drott (Alvin Halmesmäki, Cazper Snellman, Milton Pihlajamäki, Melwin Pihlajamäki) 32,94, 3) IF VOM (Albin Julin, Adrian Eklund, Mikkel Lundström, Edwin Bergman) 36,13, 4) IF Femman (Alexander Riippa, Erik Emaus, William Finskas, Vincent Riska) 36,63, 5) IF Åsarna (Joel Manderbacka, Måns Abbors, Niklas Brännström, Emil Skogvik) 37,02.

F13 60m 1) Linn Latvala VasaIS 8,70, 2) Amanda Grannas IFDrott 8,72, 3) Vilma Känsäkangas GamlakIF 8,87, 4) Noomi Åkerholm VasaIS 8,91, 4) Isa Ekman IFNykn 8,91, 6) Meya Lampa IKFalken 9,36, 7) Annabelle Björklund IFFemman 9,42, 8) Alice Tran IFDrott 9,60, 9) Milla Hansén IFÅsar 9,67, 10) Alexa Härmälä IKFalken 10,05, 11) Saga Lindgren LarsmoIF 10,09, 12) Ida Ehrs IFVom 10,18, 13) Ennie Kurtén GamlakIF 10,19, 14) Rayanne Rached LarsmoIF 10,29, 15) Evelina Åkerman IFNykn 10,47, 16) Jenny Ek IKFalken 10,55
Heat 1 (+0,6) 1) Alice Tran IFDrott 9,60, 2) Milla Hansén IFÅsar 9,67, 3) Saga Lindgren LarsmoIF 10,09, 4) Evelina Åkerman IFNykn 10,47, 5) Jenny Ek IKFalken 10,55
Heat 2
 (-0,2) 1) Linn Latvala VasaIS 8,70, 2) Vilma Känsäkangas GamlakIF 8,87, 3) Noomi Åkerholm VasaIS 8,91, 4) Meya Lampa IKFalken 9,36, 5) Ennie Kurtén GamlakIF 10,19. Heat 3 (+0,1) 1) Amanda Grannas IFDrott 8,72, 2) Isa Ekman IFNykn 8,91, 3) Annabelle Björklund IFFemman 9,42, 4) Alexa Härmälä IKFalken 10,05, 5) Ida Ehrs IFVom 10,18, 6) Rayanne Rached LarsmoIF 10,29.

F13 1000m 1) Lilas Alhammadah IFDrott 3.32,42, 2) Veera Salokangas IFVom 3.33,39, 3) Ines Anderssén IKFalken 3.44,82, 4) Mira Thylin IKFalken 3.46,32, 5) Linnéa Guarnieri IFFemman 3.48,95, 6) Remas Alhammadah IFDrott 3.52,39, 7) Frida Nyberg IFÅsar 3.53,39, 8) Alva Stråka IFNykn 4.06,99, 9) Jenna Söderman IFFemman 4.20,05, 10) Frida Andtfolk VasaIS 4.25,43, 11) Saga Boman IFNykn 4.25,63
Heat 1 1) Lilas Alhammadah IFDrott 3.32,42, 2) Veera Salokangas IFVom 3.33,39, 3) Mira Thylin IKFalken 3.46,32, 4) Linnéa Guarnieri IFFemman 3.48,95, 5) Saga Boman IFNykn 4.25,63. Heat 2 1) Ines Anderssén IKFalken 3.44,82, 2) Remas Alhammadah IFDrott 3.52,39, 3) Frida Nyberg IFÅsar 3.53,39, 4) Alva Stråka IFNykn 4.06,99, 5) Jenna Söderman IFFemman 4.20,05, 6) Frida Andtfolk VasaIS 4.25,43.

F13 Höjd 1) Edit Boman IFDrott 138, 2) Celine Åkerman IFNykn 130, 3) Elvira Nordmyr IFVom 130, 4) Pinja Riska LarsmoIF 125, 5) Yasmine Durmaz IFFemman 120, 6) Sonja Witick GamlakIF 120, 6) Elsa Staffans IFDrott 120, 8) Melina Edsvik IFFemman 115, 8) Nella Åberg VasaIS 115.

F13 Spjut 1) Meija Renvall IFNykn 33,88, 2) Erinna Bagge IFVom 25,04, 3) Moa Riska LarsmoIF 21,73, 4) Maja Nyman IFÅsar 20,31, 5) Edith Franzén IFFemman 19,70, 6) Linnéa Cederberg IFFemman 18,30, 7) Elea Korva IFDrott 16,21, 8) Saga Cainberg IFÅsar 15,88, 9) Felicia Häggblom VasaIS 14,72, 10) Olivia Salo IFDrott 14,36, 11) Cecilia Mattsson GamlakIF 14,23, 12) Thea Finell IKFalken 12,99.

F13 4x100m Stafett 1) IF Drott 1 IFDrott 58,34, 2) IF Nykarlebynejden IFNykn 1.00,69, 3) IF VOM IFVom 1.00,83, 4) IF Femman 2 IFFemman 1.01,23, 5) Larsmo IF LarsmoIF 1.01,43, 6) VIS VasaIS 1.01,48, 7) IF Drott 2 IFDrott 1.01,66, 8) IK Falken IKFalken 1.01,67, 9) GIF GamlakIF 1.02,75, 10) IF Femman 1 IFFemman 1.03,84
Heat 1 1) IF Drott 1 (Elea Korva, Olivia Salo, Edit Boman, Amanda Grannas) 58,34, 2) IF VOM (Erinna Bagge, Veera Salokangas, Elvira Nordmyr, Ida Ehrs) 1.00,83, 3) Larsmo IF (Moa Riska, Rayanne Rached, Saga Lindgren, Pinja Riska) 1.01,43, 4) GIF (Vilma Känsäkangas, Cecilia Mattsson, Sonja Witick, Ennie Kurtén) 1.02,75, 5) IF Femman 1 (Jenna Söderman, Linnéa Cederberg, Edith Franzén, Annabelle Björklund) 1.03,84
Heat 2
 1) IF Nykarlebynejden (Evelina Åkerman, Alva Stråka, Meija Renvall, Isa Ekman) 1.00,69, 2) IF Femman 2 (Yasmine Durmaz, Melina Edsvik, Elsa Burman, Linnéa Guarnieri) 1.01,23, 3) VIS (Linn Latvala, Noomi Åkerholm, Frida Andtfolk, Felicia Häggblom) 1.01,48, 4) IF Drott 2 (Alice Tran, Remas Alhammadah, Elsa Staffans, Lilas Alhammadah) 1.01,66, 5) IK Falken (Meya Lampa, Mira Thylin, Alexa Härmälä, Ines Anderssén) 1.01,67.

P13 60m 1) Long Tran IKFalken 8,75, 2) Melker Strandvall IKFalken 8,76, 3) Liam Mäkinen GamlakIF 8,93, 4) Joar Snårbacka IFNykn 9,01, 5) Noel Herrmans IKFalken 9,07, 6) Hugo Hagman VasaIS 9,12, 7) Aaron Holmback VasaIS 9,25, 8) Malte Back IFVom 9,61, 9) Erik Berts VasaIS 9,77, 10) Roni Sjölund LarsmoIF 9,82, 11) Onni Kuoppamaa IFDrott 9,83, 12) Johannes Lindroos IFDrott 10,36
Heat 1 (+0,1) 1) Long Tran IKFalken 8,75, 2) Melker Strandvall IKFalken 8,76, 3) Liam Mäkinen GamlakIF 8,93, 4) Joar Snårbacka IFNykn 9,01, 5) Hugo Hagman VasaIS 9,12, 6) Malte Back IFVom 9,61. Heat 2 (+0,0) 1) Noel Herrmans IKFalken 9,07, 2) Aaron Holmback VasaIS 9,25, 3) Erik Berts VasaIS 9,77, 4) Roni Sjölund LarsmoIF 9,82, 5) Onni Kuoppamaa IFDrott 9,83, 6) Johannes Lindroos IFDrott 10,36.

P13 1000m 1) Noah Engman IFVom 3.13,34, 2) Noel Holm IFDrott 3.20,25, 3) Elis Träskelin MalaxIF 3.20,48, 4) Jesper Lampero IKFalken 3.23,33, 5) Edward Sjöstrand VasaIS 3.28,82, 6) Valter Sandvik IKFalken 3.37,52, 7) Troy Holmäng IKFalken 3.44,03, 8) Sigge Ahlfors IFNykn 3.45,43, 9) Alfred Sandbacka IKFalken 4.14,63
Heat 1 1) Noah Engman IFVom 3.13,34, 2) Noel Holm IFDrott 3.20,25, 3) Valter Sandvik IKFalken 3.37,52, 4) Sigge Ahlfors IFNykn 3.45,43 Heat 2 1) Elis Träskelin MalaxIF 3.20,48, 2) Jesper Lampero IKFalken 3.23,33, 3) Edward Sjöstrand VasaIS 3.28,82, 4) Troy Holmäng IKFalken 3.44,03, 5) Alfred Sandbacka IKFalken 4.14,63

P13 Höjd 1) Arvid Kass VasaIS 142, 2) Noah Tubaon IFÅsar 133, 3) Elmer Sandbacka IKFalken 130, 4) Birk Tunér IFDrott 120, 5) Johannes Aspegrén GamlakIF 120, 6) Elliot Salonen IFVom 120, 6) Max Lundström IFVom 120.

P13 Spjut 1) Leon Sandell IKFalken 39,19, 2) Eevert Evijoki VasaIS 38,14, 3) Robin Knutar GamlakIF 37,24, 4) Alvar Berglund IFVom 32,99, 5) Nico Ekholm IFNykn 25,30, 6) Alex Hansén IFÅsar 17,63, 7) Noel Häggblom IFDrott 15,87, 8) Edvin Finell IKFalken 11,09.

P13 4x100m Stafett 1) VIS (Erik Berts, Eevert Evijoki, Aaron Holmback, Hugo Hagman) 56,64, 2) IK Falken (Melker Strandvall, Valter Sandvik, Leon Sandell, Long Tran) 57,22, 3) GIF (Liam Mäkinen, Robin Knutar, Johannes Aspegrén, Eliel Sauria) 57,28, 4) IF VOM (Elliot Salonen, Alvar Berglund, Malte Back, Noah Engman) 58,81, 5) IF Nykarlebynejden (Mica Storholm, Sigge Ahlfors, Nico Ekholm, Joar Snårbacka) 1.00,50, 6) IF Drott (Noel Häggblom, Birk Tunér, Onni Kuoppamaa, Noel Holm) 1.03,13.

F15 100m 1) Meya Kastrén VasaIS 12,78, 2) Ines Piispanen GamlakIF 12,79, 3) Alina Sandvik IKFalken 13,12, 4) Oona Kiili GamlakIF 13,26, 5) Izabelle Viitasalo IFÅsar 13,44, 6) Miranda Ingman IFNykn 13,65, 7) Venla Lehto IFDrott 13,66, 8) Selma Staffans IFDrott 13,75, 9) Silja Pulkkinen IFÅsar 13,82, 10) Elsa Granroth IKFalken 13,86, 11) Minea Hjulfors IKFalken 14,20, 12) Agnes Lindgren IFÅsar 14,36, 13) Emmi Svenfelt VasaIS 14,55, 14) Ida Örn VasaIS 14,58, 15) Natalie Eklund IFVom 14,60, 16) Luisa Hagman IFDrott 14,91, 17) Elsa Burman IFFemman 15,36, 18) Lina Holm IFÅsar 15,45, 19) Meya Henriksson IKFalken 16,01
Heat 1 (+0,8) 1) Ines Piispanen GamlakIF 12,79, 2) Alina Sandvik IKFalken 13,12, 3) Miranda Ingman IFNykn 13,65, 4) Elsa Granroth IKFalken 13,86, 5) Elsa Burman IFFemman 15,36, 6) Meya Henriksson IKFalken 16,01. Heat 2 (+0,1) 1) Oona Kiili GamlakIF 13,26, 2) Venla Lehto IFDrott 13,66, 3) Selma Staffans IFDrott 13,75, 4) Emmi Svenfelt VasaIS 14,55, 5) Ida Örn VasaIS 14,58, 6) Luisa Hagman IFDrott 14,91. Heat 3 (+0,3) 1) Meya Kastrén VasaIS 12,78, 2) Izabelle Viitasalo IFÅsar 13,44, 3) Silja Pulkkinen IFÅsar 13,82, 4) Minea Hjulfors IKFalken 14,20, 5) Agnes Lindgren IFÅsar 14,36, 6) Natalie Eklund IFVom 14,60, 7) Lina Holm IFÅsar 15,45.

F15 2000m 1) Saga Markén IFVom 7.10,45, 2) Tilde Finskas VasaIS 7.16,91, 3) Ellinor Forsman IFNykn 7.51,45, 4) Rut Boman IFDrott 7.57,07, 5) Julia Nordman VasaIS 8.06,77, 6) Elin Lillhonga GamlakIF 8.26,95, 7) Mona Vertanen IFÅsar 9.07,71

F15 Stav 1) Ellen Andtfolk VasaIS 330, 2) Celina Nordkvist VasaIS 280, 3) Tyra Back IFVom 260, 4) Norah Garneij Sandström IFDrott 240, 5) Alicia Isaksson IFNykn 230, 6) Hilma Kultalahti IKFalken 220, 7) Carla Björkgren IFDrott 210, 8) Julia Strandvall IFÅsar 210, 9) Maja Sunabacka IFDrott 210.

F15 Kula 1) Matilda Finneman VasaIS 11,31, 2) Julia Lindell IFÅsar 9,60, 3) Julia Bäck IFNykn 9,00, 4) Matilda Ainasoja IKFalken 8,22, 5) Lovisa Öling IFVom 7,94, 6) Adriana Riska LarsmoIF 7,19, 7) Klara Björk IFDrott 6,23, 8) Milla Byström IKFalken 5,91, 9) Tindra Byman IFDrott 5,56.

F15 4x100m Stafett 1) VIS 1 (Ida Örn, Ellen Andtfolk, Celina Nordkvist, Meya Kastrén) 52,72, 2) IF Åsarna (Julia Strandvall, Silja Pulkkinen, Agnes Lindgren, Izabelle Viitasalo) 53,53, 3) IF Drott 1 (Carla Björkgren, Norah Garneij Sandström, Selma Staffans, Venla Lehto) 53,66, 4) IK Falken (Matilda Ainasoja, Elsa Granroth, Minea Hjulfors, Alina Sandvik) 53,95, 5) IF VOM (Tyra Back, Lovisa Öling, Saga Markén, Natalie Eklund) 56,70, 6) IF Nykarlebynejden (Miranda Ingman, Agnes Sundvik, Alice Nyholm, Ellinor Forsman) 58,24, IF Drott 2 (Maja Sunabacka, Rut Boman, Klara Björk, Tindra Byman) DNF.

P15 100m (+0,9) 1) Asmar Hawari IFNykn 11,97, 2) Melwin Bergman IFVom 12,29, 3) Niko Hassila IFDrott 12,67, 4) Albin Lundström VasaIS 12,75, 5) Colin Ahlvik IKFalken 13,02, 6) Elias Åkerlund GamlakIF 13,38.

P15 2000m 1) Emil Anderssén IKFalken 6.54,03, 2) Oscar Lundén IFDrott 6.56,68, 3) Matheo Holm IFDrott 7.00,04, 4) Elias Sundberg IFNykn 7.00,85, 5) Anton Åberg VasaIS 7.31,97, 6) Alex Hermans IFVom 7.35,53, 7) Filip Lampero IKFalken 7.43,14, 8) Oskar Pietikäinen GamlakIF 7.51,98.

P15 Stav 1) Olle Julin IFVom 230, 2) Elia Sjöblom VasaIS 220, 3) Laith Alhammadah IFDrott 220, 4) Wilhelm Åkerman IFNykn 200.

P15 Kula 1) Benjamin Eklund IFNykn 12,16, 2) Melvin Lindqvist IKFalken 9,45, 3) Alexander Österberg IFVom 9,15, 4) William Latvala VasaIS 8,69, 5) Sajjad Al-Badri IFNykn 6,04, 6) Luukas Lindroos IFDrott 4,71.

P15 4x100m Stafett 1) VIS (Anton Åberg, William Latvala, Albin Lundström, Elia Sjöblom) 52,68, 2) IF Drott (Oscar Lundén, Luukas Lindroos, Laith Alhammadah, Niko Hassila) 53,65, 3) IF Nykarlebynejden (Sajjad Al-Badri, Asmar Hawari, Wilhelm Åkerman, Elias Sundberg) 55,08, 4) IK Falken (Colin Ahlvik, Filip Lampero, Melvin Lindqvist, Emil Anderssén) 55,94, 5) IF VOM (Eskil Salonen, Alex Hermans, Olle Julin, Melwin Bergman) 58,70.

D17 200m 1) Angelina Laurén IFÅsar 27,12, 2) Elin Holm IFÅsar 27,30, 3) Alva Svanbäck IFVom 27,72, 4) Ellen Kock IKFalken 27,89, 5) Lotta Lithén VasaIS 27,98, 6) Annie Lundén IFDrott 28,54, 7) Nadja Öhman IFNykn 28,82, 8) Julia Åbro IFNykn 30,45, 9) Santra Suarez IFDrott 30,71, 10) Moa Hjulfors IKFalken 31,37, Ingrid Kass VasaIS DNF
Heat 1 (+1,0) 1) Elin Holm IFÅsar 27,30, 2) Alva Svanbäck IFVom 27,72, 3) Ellen Kock IKFalken 27,89, 4) Annie Lundén IFDrott 28,54, 5) Santra Suarez IFDrott 30,71
Heat 2
 (+0,9) 1) Angelina Laurén IFÅsar 27,12, 2) Lotta Lithén VasaIS 27,98, 3) Nadja Öhman IFNykn 28,82, 4) Julia Åbro IFNykn 30,45, 5) Moa Hjulfors IKFalken 31,37, Ingrid Kass VasaIS DNF

D17 Tresteg 1) Wilma Grannas IFDrott 11,00, 2) Linn Bergström IFNykn 10,28, 3) Linnéa Strandvall IKFalken 10,14, 4) Natalie Ainasoja IKFalken 9,75, 5) Agnes Berts VasaIS 9,51, 6) Matilda Fors IFDrott 9,00, 7) Eveliina Andersson IFVom 8,23

D17 Kula 1) Tilda Åberg VasaIS 13,10, 2) Sara Cederholm IFNykn 12,10, 3) Jennifer Holmbäck IFÅsar 11,51, 4) Lydia Backman IFDrott 9,49, 5) Jeanessa Finne IKFalken 8,06, 6) Agnes Berglund IFVom 7,96, 7) Veronika Byggmästar IFDrott 7,51.

H17 200m (-1,3) 1) Jacob Tuuf VasaIS 24,38, 2) William Strandvall GamlakIF 24,60, 3) Wilmer Ingman IFNykn 24,86, 4) Robin Liljeqvist IFNykn 25,24, 5) Elmer Halmesmäki IFDrott 26,08, 6) Joel Hahn IFVom 26,40, 7) Tony Ahlvik IKFalken 28,32

H17 Tresteg 1) Kleandi Islamaj IFNykn 11,12, 2) Lukas Jansson IKFalken 10,32, 3) Kevin Westerlund IFDrott 10,19.

H17 Kula 1) Alexander Broman VasaIS 16,61, 2) Gabriel Eklund IFNykn 13,70, 3) Tobias Nyman IFVom 9,07, 4) Arvid Kock IKFalken 8,55

Kategorier:
Nyhet Okategoriserade Seuracup Tävlingar