Terrängcupen – Deltävling 4, Nykarleby

Välkomna på terrängcupens fjärde och sista deltävling i Nykarleby onsdagen 18.5.2022.

Förhandsanmälningar via sms eller WhatsApp till 040-0446293 senast 18.5.2022 kl 12:00, eller på plats från 18:00.

Start och målgång sker bakom Stjärnhallen. Nummerlapparna delas ut i Stjärnhallens bombskydd (på baksidan av Stjärnhallen).

Sträckor

  • Under 7 – 550m (röd bana)
  • Under 9 – 950m (blå bana)
  • Under 11 – 1500m (blå + röd bana)
  • Under 13 – 1900m (2 x blå bana)
  • Under 15 – 2850m (3 x blå bana)
  • Under 17 och äldre – 3800m ( 4 x blå bana)

Första start 18:30.

Prisutdelning och glass efter målgång.

Resultat

F7 (född 2015 och senare) 550m

  1. Calden Iris 2:36.1
  2. Isaksson Livia 2:48.6
  3. Ekholm Lova 2:51.8
  4. Häggblom Alice 2:57.6
  5. Laitala Isabel 2:59.6
  6. Ahlfors Molly 3:05.8
  7. Sundvik Tinoora 3:27.8
  8. Sundvik Ava 4:22.2
  9. Sundvik Thira 4:31.3

P7 (född 2015 och senare) 550 meter

  1. Blomström Victor 2:30.0
  2. Sandnabba Tim 2:31.1
  3. Forsman Edwin 2:52.6
  4. Backlund Vilgot 3:14.8
  5. Blomqvist Hannes 3:37.5

F9 (2013-2014) 950 meter

  1. Wikblom Ylva 3:59.8
  2. Björkman Line 4:27.4
  3. Nyholm Angelica 4:30.6
  4. Salin Mia / Andersson Emilia 4:43.7
  5. Isaksson Celine 4:49.3
  6. Mannfolk Nellie 5:17.3
  7. Svanbäck Elsa 5:31.7
  8. Blomqvist Josefine 5:46.7

P9 (2013-2014) 950 meter

  1. Laitala Colin 4:24.2
  2. Wikman Alexander 4:26.3
  3. Häggblom Melvin 4:40.4
  4. Svanbäck Ragnar DNF

F11 (2011-2012) 1500 meter

  1. Stråka Alva 7:19.1
  2. Åkerman Celine 8:58.9
  3. Andersson Alina / Blomström Melissa 12:45.8

P11 (2011-2012) 1500 meter

  1. Ahlfors Sigge 6:19.6
  2. Ekholm Nico 6:19.9
  3. Kass Tim 6:39.5
  4. Snårbacka Joar 7:18.5
  5. Ena Milton 7:45.5
  6. Backlund Vidar 7:51.5

F13 (2009-2010) 1900 meter

  1. Forsman Ellinor 7:59.9
  2. Sundvik Agnes 8:08.9
  3. Backlund Venla 9:26.0

P13 (2009-2010) 1900 meter

  1. Sundberg Elias 7:22.5
  2. Åkerman Wilhelm 7:59.1

P 15 (2007-2008) 2850 meter

  1. Sundberg Hannes 10:24.3
  2. Holm Adam 10:26.2

Under 17 och äldre – 3800m

  1. Häger Emely 14:26.7
  2. Wikblom Otto 15:03.0
  3. Wikblom Tomas 17:03.7

Kategorier:
Egna tävlingar Terrängcupen 2022