Välkommen på Knattestafett DM och stafett DM HD17

Lördagen 16.7.2022 ordnar IF Nykarlebynejden stafettevenemang på skogsvallen. På plats kommer finnas kiosk med försäljning av kaffe, korv etc.

Stafettlagen anmäls via epost till matias.laitala@mirka.com. Preliminär löpordning meddelas i samband med anmälan. Bekräftning och inlämnande av ändringar i löpordning senast 1 h före grenens start. Blankett fås vid tävlingskansliet eller kan laddas ner här på förhand.

Anmälningsavgift 12€ / gren, efter-anmälan 24 € / gren.
Till konto FI50 5563 0540 0066 30

Mer detaljer och instruktioner hittar ni i filen nedanför:

och på kilpailukalenteri

Vid frågor, kontakta:
Thomas Sundqvist – thomas.sundqvist@metsagroup.com – 040 3507208


Preliminära tidtabellen:

  • 12.00 4 x 60 m häck P13
  • 12.05 4 x 60 m häck F13
  • 12.15 4 x 80 m häck F15
  • 12.25 4 x 80 m häck P15
  • 12.35 8 x 40 skyttelstafett mixed F/P9
  • 12.45 4 x 50 m F11
  • 12.55 4 x 50 m P11
  • 13.10 4 x 100 m F13
  • 13.20 4 x 100 m P13
  • 13.30 4 x 100 m F15
  • 13.40 4 x 100 m P15
  • 13.45 4 x 100 m D17
  • 13.50 4 x 100 m H17
  • 14.00 4 x 400 m F9
  • 14.20 4 x 400 m P9
  • 14.30 4 x 600 m F11
  • 14.50 4 x 600 m P11
  • 15.10 4 x 600 m F13
  • 15.30 4 x 600 m P13
  • 15.45 4 x 300 m H17
  • 15.55 4 x 300 m D17
  • 16.10 4 x 800 m F15
  • 16.25 4 x 800 m P15
  • 17.00 3 x 800 m H17
  • 17.10 3 x 800 m D17

P/F9 8 x 40 mixed, masstafett på gräs. I laget kan löpa både pojkar och flickor. Minst en pojke och en flicka bör ingå i laget.

Resultat

P9 4x400m stafett 
1) IK Falken Lag 1 (Lukas Storbjörk, Anton Storbjörk, Jacob Vidjeskog, Wilmer Åbacka) 5.31,17, 
2) Malax IF (Noel Asp, Ebbot Nordström, Ivar Tallgren, Erik Skaggs) 5.51,78, 
3) IF VOM (Adrian Eklund, Arwid Lindholm, Elis Wik, Emil Joupers) 6.21,88, 
4) IF Nykarlebynejden (Colin Laitala, Elliot Julin, Casper Sandin, Victor Frostdahl) 6.24,36, 
5) IK Falken Lag 2 (Marius Sjöblom, Linus Strandvall, Milton Hjulfors, Milton Vidjeskog) 6.40,50.

P/F9 mix 8x40m stafett 
1) Malax IF Lag 1 (Ebbot Nordström, Amanda Strömblad, Signe Träskelin, Ivar Tallgren, Nellie Backa, Aurora Ollikainen, Noel Asp, Cornelia Tuuf) 59,38, 
2) IK Falken Lag 1 (Lukas Storbjörk, Linus Strandvall, John Granvik, Marius Sjöblom, Anton Storbjörk, Wilmer Åbacka, Jacob Vidjeskog, Wenna Björklund) 59,42, 
3) IF Drott (Leon Lind, Lo Nordberg, Agnes Joskitt, Selma Isomaa, Ebba Björkskog, Albin Häggblom, Julia Alatalo, Alvin Halmesmäki) 1.00,00, 
4) IF Nykarlebynejden (Ylva Wikblom, Victor Frostdahl, Colin Laitala, Céline Isaksson, Alvina Nylund, Casper Sandin, Mia Salin, Liné Björkman) 1.02,90, 
5) Vasa IS (Alexander Grannas, Milla Hattar, Greta Grandell, Nina Latvala, Nella Åberg, Amelie Portin, Linnéa Hagman, Olivia Bengtsson) 1.04,30, 
6) IF Åsarna (Emelie Viitasalo, Axel Ollqvist, Fanny Pulkkinen, Vivi Dahlvik, Blanka Ahlskog, Amanda Timonen, Natalie Ahlsved, Nellie Viitasalo) 1.06,50, 
7) Malax IF Lag 2 (Erik Skaggs, Gabriella Tuuf, Alina Appel, Magdalena Tuuf, Edith Engblom, Edvard Becker, Mette Holm, Noah Ollikainen) 1.08,06, 
8) IK Falken Lag 2 (Lycke Sundbäck, Agnes Finell, Matilda Klemets, Julia Kuusisaari, Tyra Blomqvist, Elmer Hällund, Lova Pettersson, Milton Hjulfors) 1.09,67, 
9) IK Falken Lag 3 (Tilde Finell, Ellen Åbacka, Melissa Hästbacka, Sigrid Kultalahti, Vanessa Furu, Elin Storbjörk, Emelie Ainasoja, Milton Vidjeskog) 1.13,08.

F9 4x400m stafett 
1) IF Drott (Ellah Garneij Sandström, Lo Nordberg, Agnes Joskitt, Julia Alatalo) 6.11,19, 
2) Vasa IS (Amelie Portin, Olivia Bengtsson, Milla Hattar, Linnéa Hagman) 6.14,93, 
3) IK Falken Lag 1 (Wenna Björklund, Lycke Sundbäck, Agnes Finell, Emelie Ainasoja) 6.20,54, 
4) Malax IF Lag 2 (Gabriella Tuuf, Edith Engblom, Alina Appel, Cornelia Tuuf) 6.23,22, 
5) IF Nykarlebynejden (Mia Salin, Liné Björkman, Céline Isaksson, Ylva Wikblom) 6.23,76, 
6) IF Åsarna (Emelie Viitasalo, Nellie Viitasalo, Amanda Timonen, Fanny Pulkkinen) 6.36,88, Malax IF Lag 1 (Signe Träskelin, Amanda Strömblad, Aurora Ollikainen, Nellie Backa) DNF.

F9 8x40m stafett
Inga deltagare

F11 4x50m stafett 
1) IF Drott Lag 1 (Edit Boman, Alice Tran, Elea Korva, Amanda Grannas) 31,20, 
2) Malax IF (Ellen Krook, Emilia Koskela, Agnes Becker, Naomi Backman) 31,40, 
3) IF Femman (Yodit Forsbacka, Annabelle Björklund, Emilia Granholm, Naomi Englund) 33,54, 
4) IF Nykarlebynejden (Alva Stråka, Celine Åkerman, Ella Nilsson, Meija Renvall) 34,01, 
5) IF Drott Lag 2 (Olivia Salo, Tilde Lundqvist, Elsa Staffans, Linn Enroth) 34,90, 
6) IK Falken (Thea Finell, Felicia Kuusisaari, Mira Thylin, Isabelle Sundström) 35,63.

F11 4x600m stafett 
1) Malax IF Lag 1 (Agnes Becker, Benedikta Wikström, Emilia Koskela, Ellen Krook) 9.11,97, 
2) IF Drott (Amanda Grannas, Alice Tran, Linn Enroth, Edit Boman) 9.15,81, 
3) IF Nykarlebynejden (Alva Stråka, Celine Åkerman, Saga Boman, Ella Nilsson) 9.41,01, 
4) IK Falken (Thea Finell, Felicia Kuusisaari, Mira Thylin, Isabelle Sundström) 9.44,47.

P11 4x50m stafett 
1) Vasa IS VasaIS 29,91, 
2) IK Falken Lag 1 IKFalken 31,30, 
3) IF Drott IFDrott 31,81, 
4) Malax IF MalaxIF 32,59, 
5) Gamlakarleby IF GamlakIF 33,23, 
6) IF Fyren IFFyren 33,59, 
7) IK Falken Lag 2 IKFalken 33,93, 
8) IF Nykarlebynejden IFNykn 34,78, 9) IK Falken Lag 3 IKFalken 37,68

Heat 1 1) Vasa IS (Eevert Evijoki, Walter Backa, Aaron Holmback, Hugo Hagman) 29,91, 2) IF Drott (Mouhamed Bah, Veikka Lehto, Noel Häggblom, Onni Kuoppamaa) 31,81, 3) Malax IF (Adamo Backman, Luie Nordström, Alex Lundfors, Henrik Skaggs) 32,59, 4) IF Fyren (Lenni Backholm, Elias Vesterback, William Snickars, Sindre Ramstedt) 33,59, 5) IK Falken Lag 2 (Valter Sandvik, Melker Ehnvall, Samuel Björkman, Oliver Spets) 33,93. 
Heat 2 1) IK Falken Lag 1 (Leon Sandell, Milo Hjulfors, Melker Strandvall, Erik Lönnqvist) 31,30, 2) Gamlakarleby IF (Liam Mäkinen, Johannes Hellman, Robin Knutar, Eliel Sauria) 33,23, 3) IF Nykarlebynejden (Josef Sandström, Noah Cederström, Nico Ekholm, Viktor Sirén) 34,78, 4) IK Falken Lag 3 (Elmer Sandbacka, Alfred Sandbacka, Edvin Finell, Viggo Lindgren) 37,68.

P11 4x600m stafett 
1) Vasa IS (Elis Träskelin, Walter Backa, Aaron Holmback, Hugo Hagman) 8.21,18, 
2) Malax IF (Luie Nordström, Alex Lundfors, Adamo Backman, Henrik Skaggs) 8.31,93, 
3) IF Drott (Mouhamed Bah, Onni Kuoppamaa, Noel Häggblom, Veikka Lehto) 8.36,29, 
4) IK Falken Lag 1 (Erik Lönnqvist, Milo Hjulfors, Samuel Björkman, Melker Strandvall) 8.42,47, 
5) IF Fyren (Sindre Ramstedt, Lenni Backholm, William Snickars, Elias Vesterback) 8.53,18, 
6) IK Falken Lag 2 (Valter Sandvik, Melker Ehnvall, Leon Sandell, Oliver Spets) 9.50,05, 
7) Gamlakarleby IF (Robin Knutar, Johannes Hellman, Eliel Sauria, Liam Mäkinen) 10.00,27.

P13 4x100m stafett 
1) IF Nykarlebynejden (Tobias Cederholm, Asmar Hawari, Wilhelm Åkerman, Elias Sundberg) 55,76, 
2) IF Drott (Jon Lundqvist, Niko Hassila, Vidar Halmesmäki, Oscar Lundén) 55,89, 
3) Vasa IS (Milton Sandén, Albin Lundström, Anton Åberg, William Latvala) 57,03, 
4) IF VOM (Theo Österberg, Alex Hermans, Walter Lindholm, Melwin Bergman) 1.00,64, 
5) IK Falken (Colin Ahlvik, Emil Anderssén, Melvin Lindqvist, Jakob Klemets) 1.03,78.

P13 4x600m stafett 
1) IF Drott (Jacob Jungar, Vidar Halmesmäki, Niko Hassila, Oscar Lundén) 7.46,95, 
2) Vasa IS (Anton Åberg, Albin Lundström, William Latvala, Milton Sandén) 7.54,24, 
3) IF Nykarlebynejden (Tobias Cederholm, Asmar Hawari, Wilhelm Åkerman, Elias Sundberg) 8.02,37, 
4) IF VOM (Theo Österberg, Alex Hermans, Walter Lindholm, Melwin Bergman) 8.19,01, 
5) IK Falken (Emil Anderssén, Colin Ahlvik, Jakob Klemets, Melvin Lindqvist) 8.58,86.

P13 4x60m häck stafett
Inga deltagare

F13 4x100m stafett 
1) IF Drott IFDrott 57,40, 
2) IF Åsarna IFÅsar 57,47, 
3) Vasa IS Lag 1 VasaIS 57,62, 
4) IK Falken Lag 1 IKFalken 57,81, 
5) IF Nykarlebynejden Lag 1 IFNykn 58,84, 
6) IF VOM Lag 1 IFVom 1.01,01, 
7) IF Nykarlebynejden Lag 2 IFNykn 1.02,17, 
8) IK Falken Lag 2 IKFalken 1.05,85
Vasa IS Lag 2 VasaIS DQ

Heat 1 1) IF Nykarlebynejden Lag 1 (Edith Holm, Ellinor Forsman, Ronja Norrgård, Alicia Isaksson) 58,84, 2) IF VOM Lag 1 (Fanny Långs, Saga Markén, Lovisa Öling, Tyra Back) 1.01,01, 3) IF Nykarlebynejden Lag 2 (Linnea Flén, Julia Bäck, Agnes Sundvik, Elin Höglund) 1.02,17, 4) IK Falken Lag 2 (Ebba Sandbacka, Ines Anderssén, Milla Byström, Line Sundbäck) 1.05,85, Vasa IS Lag 2 (Vanja Gädda, Linn Bengtsson, Elin Bengtsson, Inez Moliis) DQ. 
Heat 2 1) IF Drott (Maja Sunabacka, Carla Björkgren, Norah Garneij Sandström, Venla Lehto) 57,40, 2) IF Åsarna (Julia Strandvall, Silja Pulkkinen, Ellinor Ollqvist, Izabelle Viitasalo) 57,47, 3) Vasa IS Lag 1 (Julia Nordman, Bianca Rösgren, Linn Latvala, Matilda Finneman) 57,62, 4) IK Falken Lag 1 (Matilda Ainasoja, Daniela Grankull, Minea Hjulfors, Alina Sundbäck) 57,81.

F13 4x600m stafett 
1) IF Nykarlebynejden (Alicia Isaksson, Edith Holm, Agnes Sundvik, Ellinor Forsman) 8.08,58, 
2) IF Åsarna (Izabelle Viitasalo, Julia Strandvall, Ellinor Ollqvist, Silja Pulkkinen) 8.09,76, 
3) IF Drott (Norah Garneij Sandström, Rut Boman, Maja Sunabacka, Venla Lehto) 8.22,52, 
4) IK Falken Lag 1 (Matilda Ainasoja, Alina Sandvik, Daniela Grankull, Minea Hjulfors) 8.28,85, 
5) Vasa IS Lag 1 (Julia Nordman, Linn Latvala, Linn Bengtsson, Celina Nordkvist) 8.40,70, 
6) IF VOM (Fanny Långs, Lovisa Öling, Alina Grannas, Natalie Eklund) 8.50,13, 
7) Vasa IS Lag 2 (Vanja Gädda, Inez Moliis, Bianca Rösgren, Elin Bengtsson) 8.58,36, 
8) IK Falken Lag 2 (Ebba Sandbacka, Ines Anderssén, Milla Byström, Line Sundbäck) 9.39,44.

F13 4x60m häck stafett 
1) IF Drott (Carla Björkgren, Venla Lehto, Norah Garneij Sandström, Rut Boman) 45,98, 
2) IK Falken (Matilda Ainasoja, Daniela Grankull, Minea Hjulfors, Alina Sandvik) 48,59, 
3) IF Åsarna (Julia Strandvall, Ellinor Ollqvist, Silja Pulkkinen, Melina Haka) 51,98.

F15 4x100m stafett 
1) Vasa IS Lag 1 VasaIS 53,13, 
2) Larsmo IF LarsmoIF 53,15, 
3) IK Falken IKFalken 54,90, 
4) Vasa IS Lag 2 VasaIS 55,62, 
5) IF VOM IFVom 55,79, 
6) IF Drott IFDrott 56,09, 
7) IF Nykarlebynejden Lag 1 IFNykn 56,84, 
8) IF Nykarlebynejden Lag 2 IFNykn 1.00,15, 
9) Gamlakarleby IF GamlakIF 1.00,38

Heat 1 
1) Vasa IS Lag 1 (Ingrid Kass, Lotta Lithén, Linnéa Ståhl  , Ella Wallin) 53,13, 2) IK Falken (Ester Nybacka, Ellen Kock, Moa Hjulfors, Natalie Ainasoja) 54,90, 3) IF VOM (Alva Svanbäck, Winnie Markén, Stella Norrlin, Linn Österberg) 55,79, 4) Gamlakarleby IF (Elin Lillhonga, Lina Holm, Sointu Finnilä, Oona Kiili) 1.00,38. 
Heat 2 
1) Larsmo IF (Mella Snellman, Meyah Thylin, Olivia Härtull, Amelina Strömberg) 53,15, 2) Vasa IS Lag 2 (Tilda Åberg, Edit Wargén, Agnes Berts, Vanessa Pada) 55,62, 3) IF Drott (Wilma Grannas, Matilda Fors, Denise Westerlund, Annie Lundén) 56,09, 4) IF Nykarlebynejden Lag 1 (Julia Åbro, Linn Bergström, Liza Ström, Sara Cederholm) 56,84, 5) IF Nykarlebynejden Lag 2 (Nathalie Stråka, Desiree Sandberg, Kajsa Ekholm, Ronja Ström) 1.00,15.

F15 4x800m stafett 
1) Vasa IS (Stella Ehnström, Ida Nordkvist, Agnes Alkula, Tuva Nylund) 10.52,37, 
2) IK Falken (Aster Vikström, Enya Lönnqvist, Natalie Ainasoja, Ellen Kock) 11.30,65, 
3) IF Nykarlebynejden (Sara Cederholm, Kajsa Ekholm, Thea Wikblom, Julia Åbro) 11.48,91, 
4) IF Drott (Wilma Grannas, Matilda Fors, Denise Westerlund, Annie Lundén) 12.58,63.

F15 4x80m häck stafett 
1) IF Drott (Wilma Grannas, Matilda Fors, Denise Westerlund, Annie Lundén) 56,44, 
2) IF Nykarlebynejden (Sara Cederholm, Julia Åbro, Liza Ström, Linn Bergström) 59,54.

P15 4x100m stafett 
1) Vasa IS (Nikola Bäck, Eeli Bengs, Samuel Berg, Jonas Braxén) 47,19, 
2) IF Åsarna (William Strandvall, Elias Grannabba, Herman Sandbacka, Romeo Rantala) 50,91, 
3) IK Falken (Hannes Dahlbacka, Emil Klemets, Arvid Kock, Lukas Jansson) 51,30, 
4) IF Nykarlebynejden (Robin Liljeqvist, Hannes Sundberg, Samuel Nilsström, Gabriel Eklund) 53,74, 
5) IF Fyren (Liam Wide, Casper Holm, Marius Ramstedt, Hannes Söderman) 54,29.

P15 4x800m stafett 
1) IK Falken (Arvid Kock, Tony Ahlvik, Emil Klemets, Lukas Jansson) 9.31,66, 
2) IF Fyren (Marius Ramstedt, Liam Wide, Hannes Söderman, Casper Holm) 9.41,54, 
3) IF Åsarna (William Strandvall, Elias Grannabba, Herman Sandbacka, Romeo Rantala) 10.00,61, 
Gamlakarleby IF (Anton Furu, Alex Furu, Aron Åkerlund, Elias Åkerlund) DNS.

P15 4x80m häck stafett 
1) Vasa IS (Eeli Bengs, Theo Gullberg, Jonas Braxén, Samuel Berg) 56,66.

D17 4x100m stafett 
1) Vasa IS (Hanna Håkans, Lina Lithén, Tilde Nordman, Tuva Nylund) 53,51, 
2) IF Nykarlebynejden (Tilde Stråka, Malin Cederholm, Emilia Liljeqvist, Signe Jakobsson) 54,76, 
3) IF Drott (Nea Hassila, Mia Backman, Lydia Backman, Carolina Åhman) 56,13.

D17 4x300m stafett 
1) Vasa IS (Lina Lithén, Linnéa Ståhl  , Lotta Lithén, Tilde Nordman) 2.58,33, 
2) Larsmo IF (Josefina Kackur, Mella Snellman, Vilma Björkskog, Hanna Hagnäs) 3.02,99, 
3) IF Drott (Lydia Backman, Mia Backman, Carolina Åhman, Nea Hassila) 3.10,46, 
4) IF Nykarlebynejden (Emilia Liljeqvist, Signe Jakobsson, Malin Cederholm, Tilde Stråka) 3.10,98.

D17 3x800m stafett 
1) IF VOM (Linn Österberg, Saga Markén, Winnie Markén) 8.01,65, 
2) IF Nykarlebynejden (Malin Cederholm, Signe Jakobsson, Tilde Stråka) 8.30,72.

H17 4x100m stafett 
1) IF Nykarlebynejden (Khang Nguyen, Charles Portos, Yasin Hawari, Jonas Åbro) 50,02.

H17 4x300m stafett 
1) IF Nykarlebynejden (Adam Holm, Khang Nguyen, Yasin Hawari, Jonas Åbro) 3.10,06.

H17 3x800m stafett 
1) IF Drott (Oscar Grannas, Albin Söderman, Elmer Halmesmäki) 6.54,94, 
2) Vasa IS (Lauri Hiisvirta, Eeli Bengs, Theo Gullberg) 7.11,33, 
3) IF Nykarlebynejden (Khang Nguyen, Adam Holm, Hannes Sundberg) 7.21,23.

Kategorier:
Egna tävlingar