DT 30.05

Välkommen att komma och tävla till Nykarleby på en av säsongens första tävlingar. Anmälan sker via kilpailukalenteri senast 27.05 .

IFN har iår tagit ibruk direktbetalning så Ni betalar ert deltagande i samband med anmälningen. (IFN idrottare betalar inget fast man anmäler via kilpailukalenteri)

Tävlingen kan ni även följa med på live.tuloslista.com

Resultat

T9 40m
1) Nellie Viitasalo IFÅsar 7,23, 2) Ebba Björkskog IFDrott 7,41, 3) Freja Liljekvist LarsmoIF 7,49, 4) Moa Riska LarsmoIF 7,60, 4) Tess Fagerholm LarsmoIF 7,60, 6) Emelie Viitasalo IFÅsar 7,69, 7) Leya Fagerholm LarsmoIF 7,79, 8) Ylva Wikblom IFNykn 7,82, 9) Liné Björkman IFNykn 7,83, 10) Alvina Nylund IFNykn 7,99, 11) Mia Salin IFNykn 8,13, 12) Stella Wide IFFyren 8,19, 13) Noomi Granholm IFDrott 8,29, 14) Céline Isaksson IFNykn 8,33, 15) Lova Ekholm IFNykn 8,39, 16) Molly Ahlfors IFNykn 8,68, 17) Tyra Blomqvist IKFalken 8,82, 18) Livia Isaksson IFNykn 8,88, 19) Emelie Ainasoja IKFalken 8,94
Erä 1 (+0,0) 
1) Freja Liljekvist LarsmoIF 7,49, 2) Moa Riska LarsmoIF 7,60, 3) Emelie Viitasalo IFÅsar 7,69, 4) Leya Fagerholm LarsmoIF 7,79, 5) Ylva Wikblom IFNykn 7,82, 6) Mia Salin IFNykn 8,13, 7) Stella Wide IFFyren 8,19. 
Erä 2 (-1,1) 
1) Ebba Björkskog IFDrott 7,41, 2) Tess Fagerholm LarsmoIF 7,60, 3) Alvina Nylund IFNykn 7,99, 4) Molly Ahlfors IFNykn 8,68, 5) Tyra Blomqvist IKFalken 8,82, 6) Emelie Ainasoja IKFalken 8,94. 
Erä 3 (-1,8) 
1) Nellie Viitasalo IFÅsar 7,23, 2) Liné Björkman IFNykn 7,83, 3) Noomi Granholm IFDrott 8,29, 4) Céline Isaksson IFNykn 8,33, 5) Lova Ekholm IFNykn 8,39, 6) Livia Isaksson IFNykn 8,88.

T9 Pituus 
1) Moa Riska LarsmoIF 3,22, 2) Nellie Viitasalo IFÅsar 3,19, 3) Freja Liljekvist LarsmoIF 3,19, 4) Ebba Björkskog IFDrott 3,00, 5) Leya Fagerholm LarsmoIF 2,96, 6) Ylva Wikblom IFNykn 2,95, 7) Emelie Viitasalo IFÅsar 2,78, 8) Tess Fagerholm LarsmoIF 2,70, 9) Céline Isaksson IFNykn 2,68, 10) Liné Björkman IFNykn 2,67, 11) Lova Ekholm IFNykn 2,65, 12) Alvina Nylund IFNykn 2,62, 13) Noomi Granholm IFDrott 2,58, 14) Stella Wide IFFyren 2,56, 15) Livia Isaksson IFNykn 2,45, 16) Mia Salin IFNykn 2,39, 17) Molly Ahlfors IFNykn 2,30, 18) Emelie Ainasoja IKFalken 2,16, 19) Tyra Blomqvist IKFalken 1,98.

T9 Kuula 
1) Leah Häggblom LarsmoIF 5,31, 2) Moa Riska LarsmoIF 5,26, 3) Freja Liljekvist LarsmoIF 4,63, 4) Alvina Nylund IFNykn 4,40, 5) Emelie Ainasoja IKFalken 3,86, 6) Mia Salin IFNykn 3,81, 7) Ylva Wikblom IFNykn 3,81, 8) Céline Isaksson IFNykn 3,80, 9) Noomi Granholm IFDrott 3,51, 10) Tess Fagerholm LarsmoIF 3,43, 11) Lova Ekholm IFNykn 2,98, 12) Liné Björkman IFNykn 2,89

P9 40m (-0,3) 
1) Melvin Hjulfors IKFalken 7,03, 2) Victor Frostdahl IFNykn 7,50, 3) Colin Laitala IFNykn 7,60, 4) Melvin Häggblom IFNykn 7,90, 5) Jacob Durmaz IFFemman 7,94, 6) Theo Pesola LarsmoIF 8,95, 7) Ludwig Sandin IFNykn 10,93.

P9 Pituus 
1) Melvin Hjulfors IKFalken 3,46, 2) Colin Laitala IFNykn 2,93, 3) Melvin Häggblom IFNykn 2,66, 4) Theo Pesola LarsmoIF 2,52, 5) Casper Sandin IFNykn 2,27, 6) Jacob Durmaz IFFemman 2,27

P9 Kuula 
1) Melvin Hjulfors IKFalken 6,21, 2) Jeremias Eklund IFNykn 5,58, 3) Casper Sandin IFNykn 4,07, 4) Jacob Durmaz IFFemman 3,50

T11 60m 
1) Ellen Krook MalaxIF 9,55, 2) Edit Boman IFDrott 9,86, 3) Engla Björkström LarsmoIF 9,91, 4) Amanda Grannas IFDrott 10,07, 5) Annina Helminen GamlakIF 10,12, 6) Annabelle Björklund IFFemman 10,29, 7) Elea Korva IFDrott 10,31, 8) Pinja Riska LarsmoIF 10,33, 9) Alice Tran IFDrott 10,36, 10) Yasmine Durmaz IFFemman 10,62, 10) Neea Kangasvieri GamlakIF 10,62, 12) Alva Stråka IFNykn 10,75, 13) Julia Lövsund IKFalken 11,01, 14) Säde Kivelä IFDrott 11,13, 15) Wenla Svenlin LarsmoIF 11,42, 16) Celine Åkerman IFNykn 11,54
Erä 1 (+0,2) 
1) Engla Björkström LarsmoIF 9,91, 2) Amanda Grannas IFDrott 10,07, 3) Annina Helminen GamlakIF 10,12, 4) Elea Korva IFDrott 10,31, 5) Julia Lövsund IKFalken 11,01. 
Erä 2 (+0,5) 
1) Edit Boman IFDrott 9,86, 2) Alice Tran IFDrott 10,36, 3) Yasmine Durmaz IFFemman 10,62, 4) Alva Stråka IFNykn 10,75, 5) Wenla Svenlin LarsmoIF 11,42. Erä 3 (+0,0) 1) Ellen Krook MalaxIF 9,55, 2) Annabelle Björklund IFFemman 10,29, 3) Pinja Riska LarsmoIF 10,33, 4) Neea Kangasvieri GamlakIF 10,62, 5) Säde Kivelä IFDrott 11,13, 6) Celine Åkerman IFNykn 11,54.

T11 Pituus 
1) Ellen Krook MalaxIF 3,87, 2) Annabelle Björklund IFFemman 3,68, 3) Amanda Grannas IFDrott 3,57, 4) Alice Tran IFDrott 3,47, 5) Edit Boman IFDrott 3,40, 6) Elea Korva IFDrott 3,34, 7) Julia Lövsund IKFalken 3,33, 8) Alva Stråka IFNykn 3,29, 9) Pinja Riska LarsmoIF 3,29, 10) Yasmine Durmaz IFFemman 3,18, 11) Engla Björkström LarsmoIF 3,17, 12) Neea Kangasvieri GamlakIF 3,13, 13) Celine Åkerman IFNykn 3,02, 14) Säde Kivelä IFDrott 3,00, 15) Wenla Svenlin LarsmoIF 2,78, 16) Saga Lindgren LarsmoIF 2,72, 17) Elli Inkamo IFDrott 2,41

T11 Moukari 
1) Ellen Krook MalaxIF 15,86, 2) Alva Stråka IFNykn 11,94, 3) Celine Åkerman IFNykn 7,20.

P11 60m 
1) Joar Snårbacka IFNykn 9,44, 2) Liam Wide IFFyren 9,68, 3) Veikka Lehto IFDrott 10,10, 4) Roni Sjölund LarsmoIF 10,14, 5) Birk Tunér IFDrott 10,39, 6) Sigge Ahlfors IFNykn 10,70, 7) Melwin Kock IKFalken 11,01, 8) Erik Sund IFDrott 11,03
Erä 1 (-1,3) 
1) Joar Snårbacka IFNykn 9,44, 2) Liam Wide IFFyren 9,68, 3) Veikka Lehto IFDrott 10,10, 4) Roni Sjölund LarsmoIF 10,14. 
Erä 2 (-2,7) 
1) Birk Tunér IFDrott 10,39, 2) Sigge Ahlfors IFNykn 10,70, 3) Melwin Kock IKFalken 11,01, 4) Erik Sund IFDrott 11,03.

P11 Pituus 
1) Liam Wide IFFyren 4,13, 2) Veikka Lehto IFDrott 3,78, 3) Roni Sjölund LarsmoIF 3,53, 4) Joar Snårbacka IFNykn 3,43, 5) Onni Kuoppamaa IFDrott 3,38, 6) Sigge Ahlfors IFNykn 3,33, 7) Melwin Kock IKFalken 3,10, 8) Erik Sund IFDrott 2,87.

P11 Moukari 
1) Erik Sund IFDrott 14,66, 2) Sigge Ahlfors IFNykn 12,16, 3) Hannes Peltola IFDrott 5,05.

T13 60m 
1) Olivia Härtull LarsmoIF 8,56, 2) Oona Kiili GamlakIF 8,75, 3) Venla Lehto IFDrott 8,78, 4) Izabelle Viitasalo IFÅsar 8,84, 5) Edith Holm IFNykn 8,88, 6) Alina Sandvik IKFalken 9,40, 7) Noomi Björkström LarsmoIF 9,46, 8) Ellinor Forsman IFNykn 10,02, 9) Rut Boman IFDrott 10,04, 10) Alicia Isaksson IFNykn 10,12, 11) Venla Backlund IFNykn 10,46, 12) Adalmina Helminen GamlakIF 10,49
Erä 1 (-0,4) 
1) Oona Kiili GamlakIF 8,75, 2) Edith Holm IFNykn 8,88, 3) Noomi Björkström LarsmoIF 9,46, 4) Ellinor Forsman IFNykn 10,02, 5) Alicia Isaksson IFNykn 10,12, 6) Adalmina Helminen GamlakIF 10,49. 
Erä 2 (-0,3) 
1) Olivia Härtull LarsmoIF 8,56, 2) Venla Lehto IFDrott 8,78, 3) Izabelle Viitasalo IFÅsar 8,84, 4) Alina Sandvik IKFalken 9,40, 5) Rut Boman IFDrott 10,04, 6) Venla Backlund IFNykn 10,46.

T13 200m (+0,1) 
1) Venla Lehto IFDrott 28,66, 2) Olivia Härtull LarsmoIF 29,09, 3) Izabelle Viitasalo IFÅsar 29,46, 4) Matilda Ainasoja IKFalken 29,82, 5) Edith Holm IFNykn 30,85, 6) Alina Sandvik IKFalken 32,55, 7) Ellinor Forsman IFNykn 33,74, 8) Alicia Isaksson IFNykn 34,06.

T13 Pituus 
1) Matilda Ainasoja IKFalken 4,44, 2) Oona Kiili GamlakIF 4,17, 3) Alina Sandvik IKFalken 3,70, 4) Alicia Isaksson IFNykn 3,68, 5) Ellinor Forsman IFNykn 3,43, 6) Rut Boman IFDrott 3,32, 7) Agnes Sundvik IFNykn 3,26, 8) Adriana Riska LarsmoIF 3,20, 9) Venla Backlund IFNykn 3,12

T13 Moukari 
1) Julia Bäck IFNykn 29,22, 2) Ellen Sarin MalaxIF 20,65, 3) Agnes Sundvik IFNykn 16,82, 4) Venla Backlund IFNykn 15,10, 5) Adriana Riska LarsmoIF 13,19.

P13 60m (-0,1) 
1) Asmar Hawari IFNykn 8,35, 2) Niko Hassila IFDrott 8,61, 3) Eddie Wallin VasaIS 8,69, 4) Milton Sandén VasaIS 8,88, 5) Tobias Cederholm IFNykn 9,10, 6) Colin Ahlvik IKFalken 9,14, 7) Melvin Lindqvist IKFalken 11,01.

P13 200m (-0,5) 
1) Asmar Hawari IFNykn 27,76, 2) Milton Sandén VasaIS 29,63, 3) Elias Sundberg IFNykn 30,02, 4) Oscar Lundén IFDrott 30,14, 5) Tobias Cederholm IFNykn 30,66, 6) Wilhelm Åkerman IFNykn 34,50.

P13 Pituus 
1) Eddie Wallin VasaIS 4,75, 2) Niko Hassila IFDrott 4,67, 3) Tobias Cederholm IFNykn 4,44, 4) Elias Sundberg IFNykn 4,00, 5) Melvin Lindqvist IKFalken 2,79.

P13 Moukari 
1) Wilhelm Åkerman IFNykn 15,47

T15 100m 
1) Ella Wallin VasaIS 13,15, 2) Ellen Kock IKFalken 13,49, 3) Wilma Grannas IFDrott 13,84, 4) Linn Bergström IFNykn 14,08, 5) Alva Svanbäck IFVom 14,10, 6) Venla Vikström LarsmoIF 14,17, 7) Meyah Thylin LarsmoIF 14,29, 8) Natalie Ainasoja IKFalken 14,33
Erä 1 (+0,0) 
1) Ella Wallin VasaIS 13,15, 2) Ellen Kock IKFalken 13,49, 3) Linn Bergström IFNykn 14,08, 4) Alva Svanbäck IFVom 14,10, 5) Meyah Thylin LarsmoIF 14,29. 
Erä 2 (+1,4) 
1) Wilma Grannas IFDrott 13,84, 2) Venla Vikström LarsmoIF 14,17, 3) Natalie Ainasoja IKFalken 14,33.

T15 300m 
1) Ellen Kock IKFalken 44,97, 2) Mella Snellman LarsmoIF 45,93, 3) Alva Svanbäck IFVom 46,35, 4) Annie Lundén IFDrott 46,96.

T15 Korkeus 
1) Natalie Ainasoja IKFalken 145, 1) Ella Wallin VasaIS 145, 3) Matilda Fors IFDrott 140, 4) Jeanessa Finne IKFalken 130, Sara Cederholm IFNykn.

T15 Moukari 
1) Amanda Tarvonen IKFalken 33,70, 2) Denise Westerlund IFDrott 31,75, 3) Emma Krook MalaxIF 28,65.

P15 100m (+2,6) 
1) Robin Liljeqvist IFNykn 13,28, 2) Arvid Kock IKFalken 13,52, 3) Tony Ahlvik IKFalken 14,44.

P15 300m 
1) Arvid Kock IKFalken 43,58, 2) Hannes Sundberg IFNykn 45,25, 3) Tony Ahlvik IKFalken 46,59.

P15 Korkeus 
1) Hannez Sarin MalaxIF 150, 2) Colin Ahlvik IKFalken 140.

P15 Moukari 
1) Hannez Sarin MalaxIF 35,17.

N17 100m (+0,7) 
1) Nea Hassila IFDrott 12,69, 2) Elizabeth Fogde MalaxIF 13,29, 3) Aino Pyykkö LieksU 13,45, 4) Tilde Nordman VasaIS 13,75, 5) Linnéa Lindgård IFVom 15,13.

N17 400m (NM) 
1) Nea Hassila IFDrott 58,75, 2) Vilma Björkskog LarsmoIF 1.03,74, 3) Tilde Nordman VasaIS 1.06,68.

N17 Korkeus 
1) Mia Känsäkangas GamlakIF 171, 2) Elizabeth Fogde MalaxIF 165, 3) Saimi Lithovius LimNM 160, Tindra Kock IKFalken, Malin Cederholm IFNykn.

N17 Keihäs 
1) Hanna Vornanen HimU 39,92

M17 100m (-1,4) 
1) Albin Söderman IFDrott 12,25, 2) Charles Portos IFNykn 13,13, 3) Yasin Hawari IFNykn 13,37.

M17 400m (NM) 
1) Albin Söderman IFDrott 53,01, 2) Charles Portos IFNykn 1.04,39, 3) Yasin Hawari IFNykn 1.06,31.

N19 400m (NM) 
1) Jenni Jaatinen KalajJu 1.03,15.

N 400m (NM) 
1) Simone Wiklund IFNykn 59,95.

M 100m (-1,4) 
1) Christoffer Envall IKFalken 11,51.

M 400m (NM) 
1) Christoffer Envall IKFalken 50,31, 2) Markus Sällinen GamlakIF 1.02,06.

M Keihäs 
1) Rasmus Envall IKFalken 42,01.

Kategorier:
Egna tävlingar