Välkommen på DT 20.7.2022

Onsdagen den 20.7.2022 ordnar IF Nykarlebynejden DT på skogsvallen med första start kl. 18:00.

Läs mer detaljer om tävlingen och gör anmälningar via kilpailukalenteri.

Observera att anmälningstiden förlängts med en dag och nu går ut 18.7.2022. (tidigare 17.7.2022)

Har ni möjlighet att hjälpa till som funktionär så hör av er till Tony Eklund (050-357 33 93)


Preliminär tidtabell: (OBS enligt uppdatering 19.7.2022)

  • 18:00 F9 150m, Spjut H/D , Spjut H19/D19, Spjut H17/D17, Kula F11, Kula P11
  • 18:05 3-steg F15, 3-steg P15
  • 18:15 150m P9
  • 18:25 150m F11
  • 18:40 P11 150m
  • 18:45 Stav D17/H17
  • 19:00 200m F13, Diskus F11/P11, Kula F9/P9
  • 19:15 200m P13
  • 19:40 800m F15, 800m D17
  • 19:50 Kula F13/P13, Längd F9/P9
  • 19:55 800m P15, 800m H17
  • 20:00 Diskus F15/P15
  • 20:10 800m D19 , 800m D
  • 20:20 800m H19 , 800m H
  • 20:30 Kula P15/F15, D17/H17, D19/H19, D/H
  • 21:00 Diskus F13/P13

Följ med resultat från tävlingen på live.tuloslista.com där resultaten uppdateras under tävlingen.

Resultat

D Kula 
1) Emma Sjölind IFDrott 11,52, 2) Ronja Koivisto TampPy 11,33, 3) Sara Dahlström IFNykn 10,46, 4) Cecilia Österlund IFNykn 9,68.

D Spjut
1) Ronja Koivisto TampPy 44,98, 2) Cecilia Österberg IFFemman 44,58, 3) Heidi Lähdemäki OulPy 40,85, 4) Elin Källberg VasaIS 40,25, 5) Emma Sjölind IFDrott 32,49.

F9 150m 
1) Wenna Björklund IKFalken 24,75, 2) Julia Alatalo IFDrott 25,58, 3) Nellie Viitasalo IFÅsar 25,75, 4) Freja Liljekvist LarsmoIF 26,18, 5) Leya Fagerholm LarsmoIF 26,27, 6) Moa Riska LarsmoIF 26,58, 7) Agnes Joskitt IFDrott 27,16, 8) Emelie Viitasalo IFÅsar 27,46, 9) Nellie Backa MalaxIF 27,63, 10) Liné Björkman IFNykn 28,07, 11) Ellah Garneij Sandström IFDrott 28,08, 12) Stella Wide IFFyren 28,59, 13) Nella Åberg VasaIS 29,04, 14) Lycke Sundbäck IKFalken 29,77, 15) Isabelle Moliis IFFyren 30,28, 16) Ida Ström LarsmoIF 30,46, 17) Céline Isaksson IFNykn 31,10, 18) Julia Kuusisaari IKFalken 31,76, 19) Livia Isaksson IFNykn 32,06, 20) Mia Salin IFNykn 32,67, 21) Tyra Blomqvist IKFalken 34,53

Heat 1 (+0,6) 1) Wenna Björklund IKFalken 24,75, 2) Julia Alatalo IFDrott 25,58, 3) Nellie Viitasalo IFÅsar 25,75, 4) Freja Liljekvist LarsmoIF 26,18, 5) Lycke Sundbäck IKFalken 29,77, 6) Céline Isaksson IFNykn 31,10, 7) Julia Kuusisaari IKFalken 31,76. 
Heat 2 (+0,9) 1) Leya Fagerholm LarsmoIF 26,27, 2) Agnes Joskitt IFDrott 27,16, 3) Nellie Backa MalaxIF 27,63, 4) Ellah Garneij Sandström IFDrott 28,08, 5) Stella Wide IFFyren 28,59, 6) Isabelle Moliis IFFyren 30,28, 7) Livia Isaksson IFNykn 32,06. 
Heat 3 (+0,6) 1) Moa Riska LarsmoIF 26,58, 2) Emelie Viitasalo IFÅsar 27,46, 3) Liné Björkman IFNykn 28,07, 4) Nella Åberg VasaIS 29,04, 5) Ida Ström LarsmoIF 30,46, 6) Mia Salin IFNykn 32,67, 7) Tyra Blomqvist IKFalken 34,53.


F9 Längd 
1) Freja Liljekvist LarsmoIF 3,39, 2) Nellie Viitasalo IFÅsar 3,27, 3) Leya Fagerholm LarsmoIF 3,27, 4) Moa Riska LarsmoIF 3,24, 5) Julia Alatalo IFDrott 3,22, 6) Emelie Viitasalo IFÅsar 3,11, 7) Ida Ström LarsmoIF 3,11, 8) Agnes Joskitt IFDrott 3,06, 9) Wenna Björklund IKFalken 3,05, 10) Nellie Backa MalaxIF 3,04, 11) Nella Åberg VasaIS 2,94, 12) Liné Björkman IFNykn 2,84, 13) Céline Isaksson IFNykn 2,76, 14) Lycke Sundbäck IKFalken 2,65, 15) Julia Kuusisaari IKFalken 2,56, 16) Livia Isaksson IFNykn 2,55, 17) Isabelle Moliis IFFyren 2,54, 18) Mia Salin IFNykn 2,53, 19) Tyra Blomqvist IKFalken 2,41, 20) Linnea Ek IKFalken 2,05.

F9 Kula 
1) Freja Liljekvist LarsmoIF 5,14, 2) Wenna Björklund IKFalken 5,02, 3) Moa Riska LarsmoIF 4,91, 4) Ida Ström LarsmoIF 4,69, 5) Nellie Backa MalaxIF 4,56, 6) Céline Isaksson IFNykn 4,41, 7) Leya Fagerholm LarsmoIF 4,37, 8) Lycke Sundbäck IKFalken 4,13, 9) Agnes Joskitt IFDrott 3,77, 10) Mia Salin IFNykn 3,69, 11) Liné Björkman IFNykn 3,35, 12) Livia Isaksson IFNykn 2,96, 13) Tyra Blomqvist IKFalken 2,78, Leah Häggblom LarsmoIF NM.

P9 150m 
1) Melvin Hjulfors IKFalken 24,06, 2) Victor Frostdahl IFNykn 25,51, 3) Alvin Halmesmäki IFDrott 25,58, 4) Lukas Storbjörk IKFalken 26,60, 5) Melvin Häggblom IFNykn 27,17, 6) Marius Sjöblom IKFalken 28,26, 7) Milton Hjulfors IKFalken 28,38, 8) Anton Storbjörk IKFalken 28,72, 9) Wilmer Westersund IKFalken 29,21, 10) Elis Wik IFVom 29,27, 11) Tim Sandnabba IFNykn 30,84

Heat 1 (+0,4) 1) Melvin Hjulfors IKFalken 24,06, 2) Victor Frostdahl IFNykn 25,51, 3) Alvin Halmesmäki IFDrott 25,58, 4) Marius Sjöblom IKFalken 28,26, 5) Milton Hjulfors IKFalken 28,38, 6) Tim Sandnabba IFNykn 30,84. 
Heat 2 (+1,2) 1) Lukas Storbjörk IKFalken 26,60, 2) Melvin Häggblom IFNykn 27,17, 3) Anton Storbjörk IKFalken 28,72, 4) Wilmer Westersund IKFalken 29,21, 5) Elis Wik IFVom 29,27

P9 Längd 
1) Melvin Hjulfors IKFalken 3,76, 2) Alvin Halmesmäki IFDrott 3,43, 3) Lukas Storbjörk IKFalken 3,21, 4) Wilmer Westersund IKFalken 2,88, 5) Anton Storbjörk IKFalken 2,82, 6) Milton Hjulfors IKFalken 2,79, 7) Melvin Häggblom IFNykn 2,76, 8) Marius Sjöblom IKFalken 2,62, 9) Tim Sandnabba IFNykn 2,46, 10) Casper Sandin IFNykn 2,45, 11) Ludwig Sandin IFNykn 1,66

P9 Kula 
1) Melvin Hjulfors IKFalken 6,77, 2) Jeremias Eklund IFNykn 6,45, 3) Marius Sjöblom IKFalken 5,20, 4) Wilmer Westersund IKFalken 4,50, 5) Alvin Halmesmäki IFDrott 4,50, 6) Casper Sandin IFNykn 4,23, 7) Lukas Storbjörk IKFalken 3,64, 8) Milton Hjulfors IKFalken 3,45, 9) Tim Sandnabba IFNykn 3,36, 10) Anton Storbjörk IKFalken 3,03, Victor Frostdahl IFNykn NM, Albin Julin IFVom NM.

F11 150m 
1) Evelina Nygård LarsmoIF 23,50, 2) Cassandra Dahllund LarsmoIF 23,59, 3) Meya Lampa IKFalken 24,22, 4) Edit Boman IFDrott 24,28, 5) Naomi Englund IFFemman 24,30, 6) Agnes Becker MalaxIF 24,72, 7) Ariana Lind IFFyren 25,18, 8) Elea Korva IFDrott 25,40, 9) Pinja Riska LarsmoIF 25,63, 10) Alva Stråka IFNykn 25,67, 11) Maja Häggström LarsmoIF 26,72, 12) Thea Finell IKFalken 26,81, 13) Celine Åkerman IFNykn 28,80, 14) Felicia Kuusisaari IKFalken 29,74

Heat 1 (+1,5) 1) Evelina Nygård LarsmoIF 23,50, 2) Edit Boman IFDrott 24,28, 3) Naomi Englund IFFemman 24,30, 4) Elea Korva IFDrott 25,40, 5) Pinja Riska LarsmoIF 25,63, 6) Felicia Kuusisaari IKFalken 29,74
Heat 2 (+1,4) 1) Cassandra Dahllund LarsmoIF 23,59, 2) Meya Lampa IKFalken 24,22, 3) Agnes Becker MalaxIF 24,72, 4) Ariana Lind IFFyren 25,18, 5) Alva Stråka IFNykn 25,67, 6) Maja Häggström LarsmoIF 26,72, 7) Thea Finell IKFalken 26,81, 8) Celine Åkerman IFNykn 28,80.

F11 Kula 
1) Agnes Becker MalaxIF 6,68, 2) Alva Stråka IFNykn 6,43, 3) Evelina Nygård LarsmoIF 6,43, 4) Elea Korva IFDrott 5,48, 5) Cassandra Dahllund LarsmoIF 5,47, 6) Meya Lampa IKFalken 5,34, 7) Naomi Englund IFFemman 5,08, 8) Ariana Lind IFFyren 4,98, 9) Celine Åkerman IFNykn 4,91, 10) Maja Nyman IFÅsar 4,55, 11) Maja Häggström LarsmoIF 4,52, 12) Thea Finell IKFalken 4,20, 13) Felicia Kuusisaari IKFalken 3,81, 14) Wilma Mann IFFyren 3,72.

F11 Diskus 
1) Naomi Englund IFFemman 15,15, 2) Agnes Becker MalaxIF 14,59, 3) Jenny Ek IKFalken 13,16, 4) Elea Korva IFDrott 13,16, 5) Celine Åkerman IFNykn 12,57, 6) Pinja Riska LarsmoIF 12,47, 7) Adela Dahlström IFNykn 11,54, 8) Elli Inkamo IFDrott 11,44, 9) Maja Nyman IFÅsar 11,15, 10) Alva Stråka IFNykn 10,30, 11) Wilma Mann IFFyren 10,10.

P11 150m (+0,3) 
1) Liam Wide IFFyren 21,85, 2) Joar Snårbacka IFNykn 22,50, 3) Walter Backa VasaIS 22,54, 4) Noah Engman IFVom 22,91

P11 Kula 
1) Elias Vesterback IFFyren 7,85, 2) Aaro Lähdesmäki JalasjJa 7,50, 3) Walter Backa VasaIS 7,23, 4) Isac Lindell IFÅsar 6,71, 5) Liam Wide IFFyren 6,67, 6) Elmer Sandbacka IKFalken 5,72, 7) Alfred Sandbacka IKFalken 5,31, 8) Melwin Långs IFVom 5,15, 9) Viggo Lindgren IKFalken 3,91, Alex Hermans IFVom NM, Olle Julin IFVom NM.

P11 Diskus 
1) Elias Vesterback IFFyren 26,28, 2) Aaro Lähdesmäki JalasjJa 17,20, 3) Noah Engman IFVom 16,58, 4) Isac Lindell IFÅsar 14,69, 5) Melwin Långs IFVom 12,50, 6) Elmer Sandbacka IKFalken 12,35, 7) Alfred Sandbacka IKFalken 11,42

F13 200m 
1) Venla Lehto IFDrott 28,10, 2) Izabelle Viitasalo IFÅsar 28,41, 3) Edith Holm IFNykn 29,09, 4) Matilda Ainasoja IKFalken 29,10, 5) Norah Garneij Sandström IFDrott 29,58, 6) Amanda Vesterback IFFyren 30,58, 7) Ronja Norrgård IFNykn 31,78, 8) Alicia Isaksson IFNykn 32,11, 9) Lovisa Öling IFVom 32,38, 10) Bianca Rösgren VasaIS 32,50, 11) Minea Hjulfors IKFalken 32,90, 12) Saga Markén IFVom 32,95, 13) Rut Boman IFDrott 34,28, 14) Fanny Långs IFVom 34,61, 15) Wilma Backholm IFFyren 34,76

Heat 1 (+0,9) 1) Amanda Vesterback IFFyren 30,58, 2) Alicia Isaksson IFNykn 32,11, 3) Lovisa Öling IFVom 32,38, 4) Fanny Långs IFVom 34,61
Heat 2 (+0,0) 1) Edith Holm IFNykn 29,09, 2) Norah Garneij Sandström IFDrott 29,58, 3) Saga Markén IFVom 32,95, 4) Rut Boman IFDrott 34,28, 5) Wilma Backholm IFFyren 34,76
Heat 3 (+1,0) 1) Venla Lehto IFDrott 28,10, 2) Izabelle Viitasalo IFÅsar 28,41, 3) Matilda Ainasoja IKFalken 29,10, 4) Ronja Norrgård IFNykn 31,78, 5) Bianca Rösgren VasaIS 32,50, 6) Minea Hjulfors IKFalken 32,90.

F13 Kula 
1) Amanda Vesterback IFFyren 12,06, 2) Jennifer Holmbäck IFÅsar 9,19, 3) Julia Bäck IFNykn 8,94, 4) Julia Lindell IFÅsar 8,63, 5) Lovisa Öling IFVom 7,99, 6) Emma Vägar IFFyren 7,78, 7) Ebba Sandbacka IKFalken 6,54, 8) Fanny Långs IFVom 6,01, 9) Agnes Sundvik IFNykn 5,70, 10) Adriana Riska LarsmoIF 5,06, 11) Ella Berglund IFFyren 5,01, Venla Backlund IFNykn NM.

F13 Diskus 
1) Amanda Vesterback IFFyren 37,65, 2) Wilma Backholm IFFyren 23,62, 3) Jennifer Holmbäck IFÅsar 23,39, 4) Lovisa Öling IFVom 23,35, 5) Fanny Långs IFVom 21,51, 6) Elin Nyfors MalaxIF 18,66, 7) Emma Vägar IFFyren 18,65, 8) Ellen Sarin MalaxIF 18,02, 9) Julia Lindell IFÅsar 17,15, 10) Ebba Sandbacka IKFalken 15,76, 11) Agnes Sundvik IFNykn 12,05, 12) Ella Berglund IFFyren 11,93, 13) Adriana Riska LarsmoIF 10,64.

P13 200m (+0,3) 
1) Asmar Hawari IFNykn 26,27, 2) Anton Åberg VasaIS, 3) Melvin Lindqvist IKFalken

P13 Kula 
1) Benjamin Eklund IFNykn 10,30, 2) Melvin Lindqvist IKFalken 8,42, 3) Anton Åberg VasaIS 6,66, 4) Wilhelm Åkerman IFNykn 6,20.

P13 Diskus 
1) Benjamin Eklund IFNykn 38,22, 2) Melvin Lindqvist IKFalken 21,07, 3) Wilhelm Åkerman IFNykn 20,54, 4) Anton Åberg VasaIS 18,74.

P15 800m 
1) Casper Holm IFFyren 2.02,76, 2) Anton Furu GamlakIF 2.15,31, 3) Arvid Kock IKFalken 2.18,55, 4) Adam Holm IFNykn 2.18,68, 5) Tony Ahlvik IKFalken 2.20,10, 6) Elmer Halmesmäki IFDrott 2.21,01, 7) Elias Åkerlund GamlakIF 2.21,39.

P15 3-steg 
1) Juho Huhtaluhta AlahKi 10,82.

P15 Kula 
1) Gabriel Eklund IFNykn 13,43, 2) Robin Liljeqvist IFNykn 12,95, 3) Hannez Sarin MalaxIF 11,16, 4) Emil Fock IFFemman 6,36.

P15 Diskus 
1) Hannez Sarin MalaxIF 46,30, 2) Gabriel Eklund IFNykn 45,60, 3) Robin Liljeqvist IFNykn 44,40, 4) Emil Fock IFFemman 20,55.

F15 800m 
1) Winnie Markén IFVom 2.19,53, 2) Ellen Kock IKFalken 2.36,15, 3) Venla Lehto IFDrott 2.38,08, 4) Ellinor Forsman IFNykn 2.41,80, 5) Sara Cederholm IFNykn 2.41,85, 6) Saga Markén IFVom 2.44,15, 7) Rebecca Nyberg PargIF 2.45,30, 8) Julia Åbro IFNykn 2.46,78, 9) Minea Hjulfors IKFalken 2.51,93

F15 3-steg 
1) Natalie Ainasoja IKFalken 9,39, 2) Tilda Åberg VasaIS 8,62

F15 Kula 
1) Sara Cederholm IFNykn 10,21, 2) Tilda Åberg VasaIS 10,07, 3) Sanni Korhonen VasaIS 8,98, 4) Agnes Berglund IFFyren 8,50, 5) Rebecca Nyberg PargIF 8,08, 6) Karolina Babenko IFNykn 7,98, 7) Linn Bergström IFNykn 7,92, 8) Elin Bergman IFKraft 7,36.

F15 Diskus 
1) Elin Bergman IFKraft 36,00, 2) Rebecca Nyberg PargIF 31,73, 3) Sara Cederholm IFNykn 31,05, 4) Tilda Åberg VasaIS 26,67, 5) Agnes Berglund IFFyren 25,30, 6) Linn Bergström IFNykn 24,75

D17 800m 
1) Tilde Stråka IFNykn 2.33,85, 2) Hanna Vornanen HimU 2.46,54.

D17 Stav 
Hanna Vornanen HimU NH.

D17 Kula 
1) Malin Cederholm IFNykn 11,42, 2) Madelén Penttinen IFVom 10,39, 3) Emilia Liljeqvist IFNykn 10,25, Emma Korhonen IFFemman NM.

D17 Spjut 
1) Ida Stoor IFFemman 44,75, 2) Emilia Liljeqvist IFNykn 42,50, 3) Hanna Vornanen HimU 37,82, 4) Madelén Penttinen IFVom 34,62, 5) Malin Cederholm IFNykn 33,58.

H17 800m 
1) Yasin Hawari IFNykn 2.32,49, 2) Khang Nguyen IFNykn 2.32,77, 3) Asmar Hawari IFNykn 3.02,18.

H17 Stav 
1) Robin Liljeqvist IFNykn 330.

Kategorier:
Egna tävlingar